Linux

Moderní operační systém pro každého

Linux je svobodný a volně dostupný operační systém. Pro všechny je zdarma a může plně nahradit jiné placené systémy na vašem počítači. Je to systém, který vám umožní se svobodně rozhodnout, protože ho lze výkonově i vzhledově přizpůsobit každému požadavku. Můžete ho používat jak na stolním počítači a notebooku, tak i na vašem firemním serveru.

Na vývoji Linuxu se podílí nesmírné množství lidí z celého světa, často ve svém volném čase a pro zábavu. Pokud chcete, můžete dokonce sami přispět do vývoje a Linux vylepšovat. Vývoj Linuxu podporují i velké společnosti jako RedHat, IBM, Novell nebo Intel.

8 důvodů proč si ho oblíbíte

MODERNÍ
ZDARMA pro všechny
INTUITIVNÍ a uživatelsky přívětivý
BEZPEČNÝ (odolný proti virům a spywaru)
RYCHLÝ
ÚSPORNÝ
VYBAVENÝ velkým množstvím aplikací
DOSTUPNÝ pro širokou škálu zařízení

Důvodů k oblibě tohoto systému je samozřejmě mnohem víc a u každého uživatele se liší právě proto, že na Linuxu si každý najde přesně to své.

Oblíbené uživatelské distribuce

Linuxových distribucí je nespočet a každá má svůj okruh uživatelů a příznivců a samozřejmě i odpůrců. Nicméně jak už to tak bývá, i ve světe distribucí jsou ty, které se díky rozšířené komunitě a usilovné práci tvůrců drží na vrcholu pyramidy a určují směr. Zde je seznam těch nejpoužívanějších mezi běžnými uživateli desktopů či notebooků.

Já preferuji distribuce založené na RedHat Linuxu. Můj favorit, každodenní společník a zároveň i doporučení je proto FEDORA ;o)

Tip:

Pokud jste dlouholetí uživatelé OS Windows a chcete, aby přechod na Linux byl co nejjednodušší, bude pro vás nejlepší variantou distribuce s uživatelským prostředím Cinnamon nebo Mate, protože ty jsou svým vzhledem systému Windows nejblíže. Zkuste například tento Cinnamon spin od Fedory.

Naopak chcete-li být oslněni odlišností a zážitkem z poznání OS Linux, určitě zkuste distribuci s prostředím Gnome 3 jako je třeba Fedora workstation.

Linux je systém, který opravdu stojí alespoň za vyzkoušení, protože o tom proč ho používat už vás přesvědčí sám. Jestli vás Linux zaujal a váháte kde začít, zkuste navštívit náš kurz LINUX I, který vás na používání Linuxu připraví.